Hároméves béremelési programot jelentett be a hét elején a miniszterelnök a munkavállalók és a munkaadók képviselőivel karöltve. Pontosabban az utóbbi két fél megegyezését szentesítő dokumentumra került kormányzati pecsét, Orbán Viktor pedig ennek apropóján vázolta terveit és reményeit a közeljövőre vonatkozóan. Előzőleg az igazságügyi dolgozók illetményemeléséről érkezett hír, illetve
folytatódik a béremelés az oktatásban és az egészségügyben is.
Eközben Donald Trump amerikai elnökké választásával reális közelségbe került az orosz–ukrán tűzszünet, még akkor is, ha a Biden-kormányzat utolsó döntéseivel néhány öles lépést tesz az eszkaláció irányába. Fegyverhasználati korlátozások feloldása, ötmilliárd dolláros pénzadomány és újabb szankciók – ki tudja, mi jön még a január közepi beiktatásig.
Ettől függetlenül egyre többen emlegetik a békekötés lehetőségét, már a harcoló felek sem zárkóznak el kategorikusan a tárgyalástól, Olaf Scholz (bukott) német kancellár pedig hosszan beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A békekötés még odébb van, egyelőre épp más irányba tendálnak a frontharcok,
de bizonyos szempontból jobban nézünk ki, mint fél éve, az agyonszidott békemisszió idején.
Az biztos: a szomszédunkban dúló konfliktus lezárása jótékonyan hathat Európa, benne Magyarország gazdasági kilátásaira és a béremelési tervekre. Erre Orbán Viktor is utalt hétfői bejelentésében.
Ám még ha az orosz–ukrán konfliktus megoldódik is, sőt Trump egyenesen elhozza a világbékét, a kihívások sora akkor is ott tornyosul majd az európai közösség előtt. Az Egyesült Államok ugyan számos belső problémával küzd, domináns szerepét bőven megőrizte, miközben Kína szinte minden szempontból előretört, nyomában Indiával és másokkal.
Az Európai Unió ezzel szemben súlyos versenyképességi hiányosságokat cipel,
s olykor úgy tűnik, egyes tagállamok vegzálása a genderügy vagy a migráció terén fontosabb a brüsszeli elitnek, mint a közös érdekérvényesítés a nagyvilág porondján. Európa „jobb” akar lenni, nem erősebb.
Orbán Viktor mindenesetre fantasztikus évet ígér jövőre, ami, valljuk be, rá is férne az országra.
Ha a nemzetközi adottságok, az amerikai fordulatból fakadó esetleges anyagi előnyök és a gazdasági semlegesség termőre fordulása a hétköznapokban is kézzelfogható eredményekhez vezetne, úgy az aktív, stratégiai alapokon nyugvó külpolitika az egyszerű állampolgár által is tapintható lenne. Addig Magyarország miniszterelnöke „csak” világpolitikát csinál.